The Man Who Mistook His Wife for a Hat and Other Clinical Tales

Porównywał będę tę książkę przede wszystkim do “The Tale of Dueling Neurosurgeons”, po pierwsze ze względu na tematykę, a po drugie ze względu na to, że uważam “Neurochirurgów” za najlepszą książkę popularno-naukową jaką w życiu czytałem.

Ogólnie rzecz biorąc – not too bad. Jest to zbiór luźno powiązanych opisów przypadków, pogrupowanych na 4 rozdziały i owiniętych grubą warstwą filozoficznych rozmyślań. Same przypadki opisane są bardzo szczegółowo i w interesujący sposób. Prawdziwą wartością dodaną są jednak przemyślenia nad ludzką naturą, do których one prowadzą. Poprzez analizę braków, nadmiarów i modeli kanalizacji idiosynkratyzmów neurologicznych, mamy szansę na nową perspektywę na odwieczne pytania filozofii (co to znaczy, że ja to ja, czym jest świadomość, czym jest człowieczeństwo etc.).

Niestety, ostatni rozdział jest już pod tym względem sporą przesadą dla mnie – can’t handle this man! Autor już prawie wcale nie opisuje przypadków tylko przechodzi w jakiś pseudonaukowy bełkot o duchowości z którego niewiele można wynieść. Smuteczek, ale solidne 7/10.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s