Zwierzenia klauna

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jako osoba nie czytująca recenzji książek ani nie mająca dużego obycia literackiego, z pewnością będę pomijać wiele subtelności. Nie zauważę też na przykład, że czytana pozycja jest w istocie reportażem w stylu gonzo. Niemniej jednak, starać się będę pisać coś więcej, niż to, że książka mi się podobała, lub też nie.

Jeśli chodzi natomiast o samą reakcję, to gorąco polecam tego czelendżowicza. Styl i atmosfera powieści bardzo przypominają mi mój ulubiony film, tj. rzecz jasna, “Dzień świra”. Różnica taka, że życie tytułowego klauna było całkiem w porządku do czasu aż nie rzuciła go jego zła kobieta. W tym momencie zaczyna się akcja książki, która polega na tym, że główny bohater wspomina swoje przeżycia, narzeka na katolików i katolicyzm i nie może pogodzić się z odejściem ukochanej.

To jego biadolenie jest dosyć zabawne. Chociażby fakt, że nie wyobraża sobie, żeby jego była robiła teraz z nowym facetem COKOLWIEK, co robiła wcześniej z nim. Ewidentnie ziomek powinien się ogarnąć i taką nauke na przyszłość (oby się nie przydała!) z pewnością wyniosę po lekturze tej książki.

Zabawne są też opowiastki głównego bohatera o spotkaniach z katolikami, których w większości nie trawi. Wjazdy na katolicyzm, to zresztą jeden z motywów przewodnich tego dzieła. Drugim jest seks, który autor bardzo ładnie określa jako “tę rzecz”. Oczywiście ma tu zastosowanie starożytna maksyma tybetańskich mnichów: “Why not both?”, więc są też wjazdy na KK za jego podejście do tematu seksu i antykoncepcji. A ponieważ katolicy tego tekstu czytać nie będą, to bez urażenia nikogo napisać mogę, że są to słuszne wjazdy.

Ogólnie lektura dobra, czytało się szybko i przyjemnie, a i wynieść się z niej coś da.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s