V for Vendetta, Alan Moore

Mehmeh, kolejny tekst, który trzeba było przeczytać w liceum. Bo czuję się o te parę lat za stara na jaranie się anarchizmem i traktowanie go jako poważnej alternatywy dla czegokolwiek w prawdziwym świecie. Do dziś pamiętam jak, mając 17 czy 18 lat, próbowałam przekonać znajomych, że bunt jest jakością sam w sobie, i z jakim bolesnym niezrozumieniem spotkały się moje argumenty. Teraz widzę, jak szczeniackie jest wieczne nawoływanie do rewolucji i jak bardzo wymaga bycia nieuleczalnym idealistą. Czyli gówniarzem w głębi serca, na zawsze. Alan Moore zdaje się wpasowywać w tę etykietkę.

Trochę nie podobała mi się kreska, utrudniała rozróżnienie postaci (dalej mylą mi się ci wszyscy ziomeczkowie z różnych służb specjalnych). Za to sam pomysł na wizję dystopijnej przyszłości w oparciu o Orwella i Auschwitz – bardzo zacny. Trochę za dużo gadania. Trochę za dużo mistycyzmu. Ale poza tym nie najgorsza historia, chociaż współczesne konotacje z Anonymous, którzy przejęli maskę Guya Fawkesa to kolejny element, który odbiera tekstowi warstwę powagi (której, np. we From Hell nie brakowało mi ani przez chwilę).

No i zostało sporo niedopowiedzeń. Chrzanić to, kim był naprawdę V, ale co to niby były za eksperymenty medyczne, które na nim przeprowadzano? I jaki był ich efekt? To że nagle został wybitnym chemikiem-piromanem, ale też ogrodnikiem wszechczasów wydaje się mało spójną odpowiedzią. Jakieś mutacje, spoko, ale jeśli by nie posiadał wyjściowo jakiejś wiedzy, to skąd miałby później wiedzieć jakich substancji potrzebuje, żeby przygotować gaz musztardowy i bomby? Miał jakiś dostęp do książek (czy to tam było, tylko to przegapiłam?)? Bo jeśli nie, to musiał mieć wyjściowo porządną wiedzę w zakresie chemii. A o jego backgroundzie wiemy tylko, że mógł być czarny/żydem/gejem. Za dużo niewiadomych, zwłaszcza, że pozornie tekst udziela odpowiedzi na podstawowe pytania o środki i motywacje.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s