Contact

Planowałem objechać bardzo mocno, ale końcówka nie była taka zła.

Pomysł bardzo fajny, wykonanie strony sci-fi bardzo dobre. Super podejście do tematu. Zwykle sci-fi = technologia za bilion lat itp. Sagan opisuje za to potencjalny kontakt z rasą pozaziemską przy pomocy środków, których już teraz używają naukowcy. Dodaje to niewątpliwie autentyczności przekazowi.

Natomiast cała otoczka – meh. Wybaczcie szczerość, ale przydługawy wątek “jak to ciężko być kobietą w nauce” ani był dla mnie interesujący, ani się z nim, z oczywistych względów, nie mogłem zidentyfikować. A już rozkminy bohaterki, że chciałaby się wypłakać jakiejś kobiecie, bo jej facet nie poświęca dość czasu i ona nie wie czy ten związek powinien dalej trwać etc… bez komentarza.

Do tego mnóóóóóstwo miejsca poświęcono bardzo prymitywnej dyspucie teologicznej. Argumenty za i przeciw religii jakie tam leciały były nudne i nieprzekonywujące. Dysputa filozoficzna na poziomie max 16-latków.

Dużo ciekawszy był motyw Boga poruszony fabułą. Potencjalny dowód na jego istnienie za pomocą liczby pi był bardzo interesujący i myślę, że dał jakiś wgląd w światopogląd Sagana na tą sprawę. Nie chce mi się rozpisywać o co chodzi, znajdziecie w książce 😉

Interesujący był też wątek polityczny: Sagan pokazuje w jaki sposób naukowcy są (lub stać się mogą) zakładnikami ludzi, którzy nie mają pojęcia, nad czym tamci właściwie pracują i jakie jest tego znaczenie.

Postacie nieskomplikowane i raczej nieciekawe (jedyną interesującą relacją była ta głównej bohaterki ze swoim ojcem), co w książce koncentrującej się (zupełnie niepotrzebnie!)  na przeżyciach wewnętrznych jest dużą wadą.

Widać pisanie trzeba zostawić pisarzom. A szkoda, bo jakby tak połączyć lekki, a zarazem pełen rozmachu styl Lema z naukową wiedzą i pomysłami Sagana, mogłoby powstać sci-fi wszech czasów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s