Gone Girl, Gillian Flynn

Może dlatego, że znałam fabułę (bo film) i nic nie mogło mnie zaskoczyć (mimo że zwrotów akcji nie brakuje) widziałam w tej książce jakiś miliard drobiazgów, które nie powinny aż tak rzucać się w oczy przy pierwszym czytaniu. Bo owszem, dostajemy historię dwojga bardzo porąbanych ludzi, ale niech mi ktoś powie, czemu wszystkim, co zapamiętam z tej książki będą:

– wszechobecny kryzys finansowy oraz jego konsekwencje społeczne: wszyscy tracą pracę, wszyscy mają problemy finansowe, para głównych bohaterów przeprowadza się z Nowego Jorku na środkowy zachód do miasteczka-widma, które dosłownie niknie w oczach w związku z kolejnymi falami zwolnień i bankructw przedsiębiorstw zapewniających zatrudnienie większości mieszkańców; bandy bezdomnych, strach przed agresją ludzi zepchniętych na margines, pozbawionych pracy i perspektyw. Na to samo zwróciłam uwagę w Sugar Manie, czy to obowiązkowy motyw we współczesnej amerykańskiej sztuce?

– filmy i seriale kryminalne, które oglądają wszyscy, od zwykłych obywateli przez policjantów do samych przestępców; co chwilę podkreślana była ich wszechobecność i wpływ na zbiorową wyobraźnię odnośnie tego jak powinno wyglądać śledztwo, jak działają mordercy i kto jest czemu winien. W filmie bardziej podkreślana była rola mediów (paparazzi + talk shows), w książce też jest tego trochę, ale nie tak dużo jak nawiązań do kultury wizualnej.

– mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (tak, wiem, zarąbane z Larssona): nie tyle sama nienawiść, ale jakaś głęboko tłumiona agresja, niepokojąca i wybuchowa. Trochę ciężko mi to opisać, musiałabym wyszukać konkretne fragmenty.

No i tak, to niby jest idealne czytadło, ale to wcale nie jest zarzut wobec jakości, bo książka jest napisana doskonale. Zachowana równowaga między formą a treścią.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s