Tropic Thunder

Od kiedy tylko na poważnie zabrałam się do pisania recenzji filmowych jakieś 7-8 lat temu, miałam problemy z jedną, niewielką, acz wyrazistą kategorią, a mianowicie: filmy tak złe, że aż dobre. Bo rzeczywiście bywa, że wcale nie idzie się do kina na film dobrze zrealizowany, a raczej po wielki kubeł popcornu i 2 godziny ucieczki od świata, i ogólne intelektualne rozluźnienie z wyłączeniem. Tylko jak to potem oceniać?

Tropic Thunder nie ma ambicji, by zmieniać świat filmu; ma być śmieszne do granic możliwości. Niestety, czasami przekroczenie tej cienkiej granicy powoduje efekt odwrotny do zamierzonego i raczej brew mi się unosi niż gęba śmieje. Film jest o te 30 minut za długi, żeby można go obejrzeć z czystą przyjemnością, i posługuje się zbyt wieloma clichés, żebym nie kręciła na niego nosem.

Parę pomysłów było jednak dość interesujących. Fake-trailery na początku filmu to bodaj najczęściej cytowane fragmenty Tropic Thunder. Plus nierozpoznawalny w swojej charakteryzacji Tom Cruise, który, o dziwo!, potrafi grać?! I Matthew McConaughey, tak różny od nawiedzonego Rusta Cohle’a z True Detective. Fabularnie jednak raczej się zmęczyłam niż ubawiłam.

Ach, no i na koniec, skoro już wymaga tego sama nazwa naszej challengowej kategorii: RDJ. Jego też ciężko rozpoznać w tym filmie: albo zgrywa najbardziej murzyńskiego z Murzynów, dudniąc w każdej swojej kwestii obniżonym głosem, albo bije po oczach soczewkami kontaktowymi o tak głębokim błękitnym odcieniu, że błyszczą jak diamenty. Mimo że gra jedną z głównych ról, to jakoś całkiem umknął mi w tym filmie. Może za dużo tych stereotypów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s