The Difference Engine, William Gibson & Bruce Sterling

Nie. Nie. Nie.

Tytuł książki mówi, że będzie o maszynie różnicowej, więc spodziewałam się focusowania nauki. Bo oryginalna maszyna różnicowa miała służyć wyliczaniu tablic matematycznych dla funkcji wielomianowych (a jako że na pewnym przedziale wiele funkcji przybliża się wielomianowo – patrz tw. Taylora – także innych funkcji różniczkowalnych). Dodam, że te tablice tak czy inaczej były wyliczane, tylko przez ludzi więc często pojawiały się błędy.

Ale Babbage ukończył swoją maszynę. I nagle zaczęły się pojawiać wszędzie. Co więcej, oczywiście od razu każdy Brytyjczyk dostał swój numer i został wpisany do CENTRALNEJ bazy danych. XX wiek w XIX. Mój problem z tym polega głównie na wielkości tych urządzeń i tym ile węgla potrzeba żeby je zasilić. Bo nie wiem dokładnie ile lat minęło między ukończeniem maszyny a akcją książki. Może dużo. Może wystarczająco dużo. Ale pierwsze komputery były ogromne. Pierwsze maszyny różnicowe – jeszcze większe. Gdzie to trzymać? Jak to zasilić?

Książka jest kryminałem na tle politycznym. I wydaje mi się, że żeby w całości docenić jej treść, trzeba wiedzieć dużo więcej o polityce w XIX wieku a dużo mniej przejmować się nauką w książce. Część kryminalna powinna mi się podobać, ale tak naprawdę w ogóle nie przekonali mnie bohaterowie, a “tajemnica” za bardzo nie miała sensu.

Po czym poznać że powieść jest neowiktoriańska? Już w pierwszej scenie pojawia się prostytutka. Potem jest jedną z głównych postaci. Dwóch pozostałych bohaterów korzysta z usług jej koleżanek, jeden nawet łapie syfilis. Oczywiście. Pojawiają się opływowe automobile, których kierowcy z obowiązkowymi okrągłymi okularami mkną szaleńczo przez Londyn pociągając za linkę gwizdka podczas gdy ktoś z tyłu dorzuca do pieca. Oczywiście.

Nie. Za dużo polityki, za mało nauki, kryminał za mało kryminalny. Meh.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s