Moby Dick, Herman Melville

Najpierw anegdotka:

In 1944 a children’s book club sent a volume about penguins to a 10-year-old girl, enclosing a card seeking her opinion. She wrote, “This book gives me more information about penguins than I care to have.” American diplomat Hugh Gibson called it the finest piece of literary criticism he had ever read.

Nawiązując do tej klasycznej już dziś recenzji, mogę o Moby Dicku śmiało powiedzieć: This book gives me more information about whales than I care to have.

Wszystko jest w tej książce inne niż się spodziewałam. Narrator jest takim cwaniaczkiem-filozofem, który, zwłaszcza na początku książki, lubuje się w pisaniu w stylu powieści łotrzykowskiej. Później z kolei zamienia się w naukowca i przerywa akcję powieści niekończącymi się opisami historii i anatomii wielorybów oraz w szczegółach przytacza każdy krok pracy wielorybnika. Opętanie Ahaba na dobrą sprawę pojawia się dopiero w ostatnich rozdziałach, gdzie nagle wszystko niespodziewanie przyspiesza i równie niespodziewanie się kończy. Dziwna struktura, przeplatana na dodatek scenkami rodem z tekstów pisanych na deski teatru.

Nigdy nie lubowałam się w morskich historiach, dlatego jednak wynudziłam się trochę przez te 600+ stron. Izmael był nawet znośny, kiedy jeszcze opisywał swoje własne przygody; kiedy jednak stał się wszechwiedzącym, niewidzialnym narratorem na statku opis wyprawy stracił osobisty wymiar i przez to okazał się bardziej suchy. Plus ta tendencja postaci do monologizowania – domyślam się, że w połowie XIX wieku to taka konwencja literacka, ale nie mogłam oprzeć się pretensjonalnej wizji postaci wygrażającej pięścią morzu podczas burzliwej nocy. Podobały mi się za to makbetowskie przepowiednie Fedallaha i nieobecność Moby Dicka przez 90% powieści.

Sama nie wiem. Cieszę się, że mam to już za sobą. Może gdybym była 12-letnim chłopcem, jarałabym się bardziej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s