In Cold Blood, Truman Capote

Myślę, że tej książce zawdzięczamy format seriali takich jak “Criminal Minds”, gdzie scenariusz skupia się nie tylko na rekonstrukcji zdarzeń, ale też samych mordercach. Samo planowanie scen przypomina język filmowy i już nie mogę się doczekać, kiedy włączę sobie Capote, gdzie pokazana jest praca nad książką (film o pisaniu książki pisanej filmowym językiem! Moje oczekiwania się bardzo wysokie).

Mimo że non-fiction, to czyta się jak dobry kryminał. I chociaż wynik końcowy znany jest od początku, bo do sprawdzenia na wikipedii, to historia wciąga i trzyma w napięciu. Nie sposób też nie poczuć sympatii do przynajmniej jednego z anty-bohaterów – pewnie przez szczegółowe biografie, dzięki którym łatwo się do nich przywiązać. Co też znowu nie jest za zdrowe, bo jednak lądują w kategorii psychopaci.

Inne postaci są tak stereotypowe w tego typu opowieści, że aż trudno uwierzyć w ich niezmyśloność. Mieszkańcy miasteczka, agenci KBI, rodziny Dicka i Perry’ego, w końcu same ofiary… Wszyscy idealnie wpisują się w krążące po dziesiątkach filmów i seriali schematy. Chociaż biorąc pod uwagę kultowość Z zimną krwią w kanonie literatury XX wieku jest pewnie dokładnie na odwrót i wiele powtarzanych do znudzenia scen znajduje w tej książce swój pierwowzór.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s