The Secret History, Donna Tartt

Dziwne, że aż do momentu, kiedy Richard zaczął wątpić w Henry’ego w ogóle nie zastanawiałam się nad tym, dlaczego Bunny musi umrzeć. Argumenty wydawały się rozsądne, Henry wyglądał jak “the man with a plan”, punkt widzenia przedstawiany przez narratora potwierdzał to, co mówili wszyscy dookoła – bezpieczniej jest zabić Bunny’ego, niż pozwolić mu żyć i rozpowiedzieć to, co się stało wszystkim dookoła. Nikt nie zwrócił uwagi na aspekty moralne. Na to, co może stać się z ekipą, która na początku trzymała się tak blisko siebie. 

Bardzo podobała mi się pierwsza część właśnie ze względu na to, jak przedstawiała bezproblemowe życie szóstki przyjaciół. Takie sielankowe. Plany wspólnego mieszkania na wsi, bo przecież większość z nich nie musiała pracować – mogła żyć z oszczędności swoich rodzin.

Czy wszystko jest winą Henry’ego? Przez pierwsze 3/4 książki powiedziałabym, że absolutnie nie. Przecież to on ma to wszystko najbardziej pod kontrolą, pilnuje żeby wszystko szło zgodnie z planem, żeby nikt ich nie złapał. Reszta słucha go dlatego, że jego argumenty brzmią rozsądnie i wszyscy są przekonani, że to, co przedstawia Henry to jedyne możliwe wyjście. Dopiero po rozmowie Richarda z Charlesem uświadomiłam sobie, że gdyby nie dziwne pomysły Henry’ego, nie byłoby żadnego problemu. Pamiętnik, wycieczka do Rzymu, która miała Bunny’ego uspokoić. Rozmowy z policją. No i to, że Henry sam przyznał się do bycia szalonym psychopatą, a nie człowiekiem, który przemyślał to wszystko i chce jak najlepiej dla grupy.

Nie wątpię, że zabiłby Charlesa. Zabiłby każdego na drodze między sobą a wolnością. I zabijałby dalej. Dla przyjemności, dla poczucia władzy. 

Dlatego tak mało sensu jest w tym, że to on popełnił samobójstwo. Gdyby to Charles stanął na środku pokoju i strzelił, byłoby dużo rozsądniej. Był alkoholikiem, którego prześladowały nie tylko wyrzuty sumienia, ale też zazdrość o Camillę. Tak, to byłoby dużo bardziej uzasadnione. Przy takim obrocie spraw, nie mam pojęcia dlaczego to zrobił. 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s