Proces, Franz Kafka

Mam mieszane uczucia i chaos w głowie, więc ta notka będzie tego odzwierciedleniem, a więc: kilka luźnych myśli związanych z różnymi aspektami tekstu (bo żadna z interpretacji, na które trafiłam, nie zadowala mnie w pełni).

Moment, w którym Józef K. zostaje oskarżony: to tylko język w funkcji stanowiącej wpływa na niego. Jeśli by przyjąć za klucz do całości przypowieść w katedrze analogicznie mężczyzna, który chce dostać się do Prawa nie przechodzi przez pierwsze drzwi tylko dlatego, że zabrania mu tego odźwierny. Nie próbuje ich sforsować – nie wiemy, czy rzeczywiście zostałaby użyta wobec niego siła. Podobnie Józef K. staje się oskarżonym przez zakomunikowanie mu tego faktu – przyjmuje go, uwewnętrznia i myśli o sobie w tej właśnie kategorii. Dlatego spojrzałabym na Proces jako opowieść nie tylko o opresji systemu w sensie dosłownym – biurokracji, władzy, społeczeństwa – ale też języka; język jako system, który zniewala jednostkę.

Wina: a co jeśli potraktować ten moment oskarżenia czysto metaforycznie: jako moment uświadomienia sobie własnych ograniczeń i niedoskonałości. Winą jest bycia niedoskonałym; nieistniejący Sąd to wyobrażona instancja, która miałaby w Procesie tę niedoskonałość stwierdzić. Ponieważ jednak wyrok nigdy nie zapada (bo nie ma Sędziego), jednostka miota się między próbą określenia siebie jako spójnej a zwątpieniem we własne prawo do bytu. Rozstrzygnięcie przychodzi dopiero ze śmiercią – przedwczesną, w wypadku wyjątkowo silnego rozdarcia.

Czy w ogóle można interpretować nieskończoną powieść?

Jest druga rano, nie wiem, czy cokolwiek z tego trzyma się kupy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s