Do Androids Dream of Electric Sheep?, Philip K. Dick

No doooobra, już widzę dlaczego powinnam to napisać tuż po przeczytaniu książki, a nie zwlekać jakiś tydzień.

 

Androidy. Sztuczna inteligencja w ciele praktycznie nierozróżnialnym z ludzkim. Co prawda jeszcze nie mamy aż tak zaawansowanej technologii, żeby mogły powstać, ale kiedyś do tego dojdziemy. I, mimo że do tej pory powstało wiele filmów/książek/seriali/gier opisujących co stanie się jeżeli będziemy ich używać jako bezmyślnych maszyn, to mogę się założyć że kiedy tylko minie pierwsza czysto naukowa fascynacja, zacznie się czerpanie zysku. Przecież to maszyny. Do kopalni! Albo sprzedawanie takich jako zwierzątek domowych. Po co pies, skoro można mieć własnego androida? Tutaj dzieje się właśnie coś takiego. Ludzie je dostają, zawsze znajdą się jacyś ludzie którzy będą je wykorzystywać. Androidy uciekają, główny bohater na nie poluje i… “wysyła na emeryturę”.

Wszyscy, wszyscy bohaterowie w tej książce są zmęczeni życiem. Rick Deckard nie lubi swojej pracy, wstydzi się swojej elektrycznej owcy (bo to obciach), unika apatycznej żony. Ona z kolei przez całą książkę jest pogrążona w depresji, którą stara się jeszcze pogłębić. Żadne z nich nie ma… siły? ochoty? na zmiany. Oni oboje i John Isidore, kolejny bohater, tkwią w stanie zawieszenia. Nic specjalnego się nie dzieje. Nawet nagła ucieczka sześciu androidów nowej generacji nie zmienia podejścia Deckarda.

Poza tym mamy jeszcze Mercerism. Religia związana z empatią. Nie do końca udało mi się ogarnąć co to dokładnie jest, ale wiem po co została wprowadzona. Podkreśla różnice. Androidy wyglądają i zachowują się jak ludzie, ale nie mają zaprogramowanej empatii.

Cała książka kończy się za szybko. Nie chodzi mi o to, że chciałabym żeby była dłuższa, bo aż tak wciągnęło mnie życie bohaterów, tylko o to że całość jest zbyt skompresowana. Akcja jest na drugim planie, za filozofią – ale tak miało być. Nie jestem w stanie powiedzieć dokładnie co to jest, ale coś mi tu nie pasuje.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s